‍ عسل و دیابت تعداد بازدید:4

عسل محتوی گلوکز و فروکتوز است شکر سفید که نام علمی ان سوکروز می‌باشد نیز ترکیبی از گلوکز و فروکتوز است اما این‌دو با هم تفاوت‌هایی دارند.

محتوای کربوهیدراتی عسل بسته به تغذیه، ژنتیک و محل زندگی زنبورها فرق می‌کند در یک مطالعه محتوای کربوهیدراتی عسل به صورت ذیل است:

فروکتوز 38٫2٪
گلوکوز 31٫3٪
مالتوز 7٫1٪
سوکروز 1٫3٪ بیشترین مقدار در عسل طبیعی 5 % می باشد و مابقی عسلهای شکری می باشند.

عسل یک غذای شیرین هست که تقریبا 70 درصد آن از کربوهیدرات تشکیل شده است و یک قاشق غذاخوری عسل تقریبا 17 گرم کربوهیدرات دارد. بنابراین نمی‌تواند در مقدارهای زیاد به افراد دیابتی تجویز شود.
شما اگر از پزشکتان در مورد مصرف عسل بپرسید به شما خواهد گفت که عسل غذایی نیست که ما آن را در برنامه غذایی یک بیمار دیابتی به راحتی بگنجانیم. چون عسل مقدار زیادی گلوکز دارد. اما عسل می‌تواند بخشی از رژیم غذایی یک بیمار دیابتی باشد به شرط آنکه فرد یک رژیم با کربوهیدرات کم را رعایت کند در واقع مقدار کربوهیدرات مصرفی برای یک بیمار مهم‌تر از نوع کربوهیدرات مصرفی هست و متخصصان تغذیه موافق‌اند که در یک رژیم غذایی متعادل می‌توان مقدار کمی عسل مصرف کرد.
پس به این نتیجه رسیدیم تصوری که در بین مردم وجود دارد که بیماران دیابتی بدون محدودیت و همانند یک فرد سالم می‌توانند عسل طبیعی را مصرف کنند نادرست است و پاره‌ای از تحقیقات هم نشان داده است که مصرف معقول عسل برای بیماران دیابتی نوع 2 مفید هست.
به عبارت دیگر اگر بیمار عسل دوست دارد و طعم آن را می‌پسندد، می‌تواند آن را مصرف نماید مشروط بر آنکه مقدار کربوهیدرات آن را بدرستی محاسبه نماید و از میزان کربوهیدرات مجاز روزانه خود کم نماید.